Ideoita ja kokemuksia

KESKUSTELLAAN PYHÄKOULUSTA

Tässä keskustelussa voi jakaa ideoita ja huolenaiheita pyhäkouluun liittyen. Myös ilon aiheet ovat tervetulleita. 

TULE LASTEN VALTAKUNTAAN -laulu kertoo pyhäkoulusta

Kuvassa vasemmalla Maaru Ala-Hynnilä ja oikealla Kristiina Korhonen. 

"Jos olisit joku Lastenkirkon hahmoista, kuka olisit? “Minä olisin kyllä Tuuli, joka tykkää kauniista asioista”, toteaa Maaru. “Minä taas olisin Pilvi, jonka tekee mieli mennä metsään”, miettii Kristiina.

Juttu julkaistu Pieni on Suurin -lehdessä 3/2023, teksti Anita Ahtiainen


Bändikaverit Maaru ja Kristiina loivat voittajasävellyksen


Pyhäkoulu-henkeä voi nyt kohottaa uudella Anna-Mari Kaskisen sanoittamalla Tule lasten valtakuntaan -laululla. Sen sisältö nousee Suomen Pyhäkoulun Ystävien strategiasta, jossa painotetaan lasten panosta pyhäkoulun toteuttamisessa. Säveltä päätettiin etsiä avoimella sävellyskilpailulla. Kisa sai yllättävän suuren suosion. Voittaja jouduttiin etsimään 46 ehdokkaan joukosta. 

Oululaiset kaverukset Maaru ja Kristiina kertoivat pomppineensa riemusta, kun seurasivat 30.3. Helsingin Viikin kirkosta streemattua sävellyskilpailun finaalia. Ensin he kuulivat sävellyksensä fiinalikappaleiden joukossa. Sitten tuli vielä voitto, jonka he jakavat perustellusti tasan. Pullahtihan säkeistöjen alun melodia musiikinopettajaksi opiskelevan Maarun mieleen lähes ensi lukemalta. Ja kun hän jakoi säkeistön loppuun liittyvän pähkäilynsä kaverilleen Kristiinalle, tämän mielessä soi tuotapikaa luonteva jatko. Enemmän aikaa ja ajatusta tarvittiin pienillekin lapsille toimivan sävellyksen viimeistelyyn. 

Pyhäkoulunystävien hallituksen jäsenet iloitsivat kanttoreiden innostuksesta osallistua sävellyskilpailuun. Silti oli myös sydäntä lämmittävää, että voittajasävelmän tekijät ovat pyhäkoulunohjaajien tavoin seurakuntalaisia: Maaru eli Maria Ala-Hynnilä opiskelija ja Kristiina Korhonen sosiaaliohjaaja. Heitä yhdistää kolmikymppisyys ja Oulussa toimiva Suomen Lähetysseuran gospelryhmä Amani. 

Pyhäkoulun Ystävät tuottaa laulusta yhdessä Lastenkirkon kanssa musiikkivideon.

Tuomaristo totesi, että Maarun ja Kritiinan sävelmän pyhäkouluohjaajakin osaa opettaa lapsille. 

Lasten erityinen suosikki oli  Sami Saravuoman jännittävätunnelmainen  melodia. Suosiota keräsivät myös Jussi Hirvosen  lattari ja Anna-Liisa Haunion innoittava sävelmä.  Yleisöäänestyksessä eniten ääniä saivat Haunion ja Saravuoman sävellykset.

Kisan tuomaristoon kuuluivat

Musiikkikouluttaja Riikka Jäntti, pj. Helsingistä.

Koululainen Emilia Vatanen, Helsingistä.

Kirjailija Anna-Mari Kaskinen, Helsingistä.

Kanttori Risto Eskola, Kuusankoskelta.

Nurmijärven 4-5-vuotiaita pyhäkoululaisia ja päiväkerholaisia, 12 lasta.

Lastenkirkon pajan lapsia 9-12 -vuotiaita, 3 lasta. (Lahti ja Paltamo)

Pyhäkoulunohjaaja, SPY:n puheejohtaja Eija Pakkala, Jyväskylästä.

Pastori Heli Riipinen, Suomussalmelta.
 

Pyhäkoulut toimivat myös verkossa

Verkossa on paljon sisältöä kotipyhäkoulun tueksi.  Lastenkirkko.fi sivustolla on tulostettavia materiaaleja; kuvataidehaaste ja pieniä pelejä.   Lastenkirkon Youtube kanavalta löydät useita pyhäkouluvideoita. Tässä muutama esimerkiksi. 

YouTube-videon näyttäminen ei onnistunut. Tarkista markkinointievästeiden hyväksyminen ja selaimen yksityisyysasetukset.
YouTube-videon näyttäminen ei onnistunut. Tarkista markkinointievästeiden hyväksyminen ja selaimen yksityisyysasetukset.
YouTube-videon näyttäminen ei onnistunut. Tarkista markkinointievästeiden hyväksyminen ja selaimen yksityisyysasetukset.

Tutustu POP UP -pyhäkouluun!

SPY ry on kehittänyt viime vuosina Pop up -pyhäkoulukonseptia. Jatkossa kannustamme seurakuntia järjestämään aiemmin tuotetun aineiston pohjalta itse Pop up - pyhäkouluja sinne, missä lapset ja perheet muutenkin liikkuvat.  Kesälle 2020 on saatavilla maksuttomana Pieni on Suurin -lehden liitteenä POP UP -pyhis suunnitelmat.

Kuvassa Heli Riipinen ohjaa Pop up -pyhäkoulua Suomussalmella.