Mitä on pyhäkoulu?

 

  • Pyhäkoulu on lapsen kokoinen jumalanpalvelus.
  • Pyhäkoulu on tila, jossa aikuiset mahdollistavat lapsille rauhan olla Jumalan kanssa ja leikkiä.
  • Pyhäkoulussa lapset ympäröidään Raamatun kertomuksilla ja kirkon hengellisellä perinteellä, rohkeudella rakastaa lähimmäistä ja itseä.
  • Pyhäkoulu on ensisijaisesti seurakuntalaisten toteuttamaa toimintaa, jota seurakunnan työntekijät tukevat.
  • Hyvä pyhäkoulu tukee lapsen kasvua ja perheen kasvatustehtävää.

Pyhäkoulussa jumalanpalveluksen osia voi toteuttaa taiteen ja leikin keinoin. Muskari-, tanssi-, kädentaito-, liikunta ja luontopyhäkoulut ovat suosittuja. Pyhäkoulua ohjaavat seurakuntalaiset saavat apua toiminnan suunnitteluun Nuori kirkko ry:n julkaisemasta Pieni on Suurin -lehdestä ja sen liitteenä ilmestyvistä Päkän vinkit -liitteestä.

Lue lisää pyhäkoulusta ja tutustu pyhäkoulun historiaan Suomessa ja maailmalla!

Pyhäkoulu löytyy myös YouTubesta

 

SPY tuottaa pyhäkouluaiheisia videoklippejä Lastenkirkko.fi -nettipalvelulle, ja ne ovat katsottavissa myös YouTubessa Lastenkirkko -kanavalla. Lastenkirkosta löytyy valtavasti hauskaa, hyödyllistä ja mielenkiintoista materiaalia - käyhän katsomassa!

 

Päkä on pyhäkoulun tunnus, sillä sukupolvia yhdistävät pyhäkoulutaulujen lammastarrat.